niedziela, 30 stycznia 2022

Glinka - pałac

Pałac zbudowano w XVIII wieku. Pomimo ciężkich walk w okolicy ocalał w czasie II wojny światowej. Przeznaczony na przedszkole, żłobek, mieszkania, biura i stołówkę był potrzebny i remontowany w latach 50., 60. i 80. XX wieku. Pałac opustoszał w latach 90. wraz z likwidacją PGR-ów.


W szerokich kręgach zwany pałacem samobójców. Żeby było zabawniej, nie wiadomo skąd wziął się ten przydomek, za tajemniczą nazwą nie stoi żadna konkretna legenda. Obiekt autentycznie skrajnie niebezpieczny. Na piętrze zerkasz na koszmarnie zarwane podłogi i tętno automatycznie wzrasta do 100 uderzeń na minutę. Bierzesz nerwowy oddech i ciekawość popycha cię do zajrzenia w kolejne ciemne zaułki, ale rozsądek krzyczy, żeby zejść na dół na bezpieczny parter. Generalnie pałac surowy, nieprzyjemny i spowity gęstą aurą. Najmilszym wspomnieniem z tego obiektu jest charakterystyczna kuta brama z sobolem.
















Data zwiedzania: lipiec 2021


Zdjęcia archiwalne:


sobota, 29 stycznia 2022

Bełcz Wielki - pałac

Wybudowany w XVIII w. Wojnę przetrwał nietknięty. Po 1945 roku budynek został zaadaptowany na potrzeby szkoły rolniczej, a od lat 70. mieścił się tutaj zakład i ośrodek wychowawczy dla dzieci upośledzonych umysłowo, następnie z zaburzeniami w zachowaniu. Pałac był remontowany w latach 80. i 90. Był otoczony opieką i stale użytkowany aż do 1997 roku. W roku 2016 w budynku wybuchł pożar i strawił dach.


Absolutne dzieło sztuki. Wzbudza emocje zupełnie skrajne, od zachwytu do wściekłości... z powodu jego destrukcji, której nie można już zatrzymać. Obiekt jest nieodwołalnie spisany na straty. Oryginalne cudaczne sufity powodują zawrót głowy. Boazeria i wszelkie drewniane elementy błyskawicznie zniknęły i zostały zapewne użyte jako opał do pieca - brak słów.
















Data zwiedzania: lipiec 2021


Zdjęcia archiwalne:












Wroniniec - kościół (ruiny)

Wybudowany w 1603 roku. Jednak w 1654 roku kościół zostaje zamknięty przez komisję redukcyjną i tak przez kolejne lata stoi nieużytkowany.


Kościół znajdował się po drodze do innego obiektu, więc warto się zatrzymać i zerknąć na ruiny. Mimo szczerych chęci, nie widzę możliwości, aby dostać się na teren. Kościół jest odgrodzony siatką, obok stoją domy z ciekawskimi lokalsami. Szybki rzut oka, trzy zdjęcia i jedziemy dalej.




Data zwiedzania: lipiec 2021


Zdjęcia archiwalne:


piątek, 28 stycznia 2022

Osiek - dworek (ruiny)

Pierwszy dwór w Osieku wzniesiono na początku XVIII w. Kolejny powstał w tym samym miejscu ok. 1859 r. (wybudowano go na piwnicach starszego dworku). W roku 1912 r. obiekt przebudowano. W 1831 r. w Osieku przebywał Adam Mickiewicz zaproszony przez Eulogiusza Zakrzewskiego, którego poznał w Berlinie. W XX w. przy wejściu ustawiono figury lwów. Po wojnie budynek trafił w ręce PGRu. Od 1984 r. pałac jest niezamieszkały i niestety popada w ruinę.


Siedzę sobie beztrosko i radośnie na kamiennym lwie, jak dziecko na koniu na biegunach, gdy nagle ze strony pola podjeżdża pan samochodem terenowym i prosi mnie o przeparkowanie motocykla, bo zagradzam przejazd. Zabawna to była scena, naprawdę.














Data zwiedzania: lipiec 2021

Zdjęcia archiwalne: