poniedziałek, 25 kwietnia 2022

Brzezinka - pałac

Wybudowany w 1725 roku. Rezydencja była nieprzerwanie w rękach rodu von Kospoth do 1945 roku. W 1945 r. pałac został uszkodzony, przeszedł w ręce PGR. Ok. 1950 r. osiemnaście rzeźb z parku przypałacowego trafiło do ogrodu w warszawskim Wilanowie. W 1989 r. nowy właściciel rozpoczął remont, który został jednak przerwany po zawaleniu stropów.


Autentycznie miałam problem, żeby odnaleźć budynek w gąszczu pałacowego parku. Całość jest ruiną, dla której nie ma ratunku, ale detale zachwycają - jakimś cudem ocalały kartusze herbowe, fantazyjne zdobienia kominków i resztki marmurowej podłogi. Dach i piętra przeszły już do mglistej historii wiele lat temu. Po powrocie do domu oglądam w internecie stare zdjęcia wnętrz pałacu i siedzę jak porażona, nie wierząc własnym oczom. Coś przecudnego przemienione w smutne zgliszcza.
















Data zwiedzania: wrzesień 2021


Zdjęcia archiwalne:





poniedziałek, 11 kwietnia 2022

Boguszyce - pałac

Wybudowany w roku 1850. Posiadłość od XVIII wieku należała do szlacheckiej rodziny von Randow. Użytkowany po wojnie przez Zakład Rolny Boguszyce należący do PGR-u Oleśnica jako budynek biurowy i mieszkaniowy. W 1986 roku planowano adaptację zdewastowanego pałacu na cele szkolne, jednak na początku lat 90. pozostawał opuszczony w rękach agencji rolnej. Już w rękach dzierżawcy w 1997 roku przeszedł remont zabezpieczający, mimo to zawalił się potężny fragment dachu w części środkowej i znaczna część muru obwodowego od strony północnej, czego następstwem są częściowo zawalone stropy i zdemolowane wnętrza.


Pałac jest oficjalnie "w remoncie", oczywiście o żadnym remoncie nie ma mowy, rusztowania mają stwarzać pozory, że prace są w toku, tymczasem nic się tutaj nie dzieje. Wdrapuję się do środka po drewnianej belce, przy okazji wbijając sobie 2-centymetrowe szkło w stopę. Wewnątrz raj wspinaczkowy po metalowych rusztowaniach. Uważne oko dostrzeże ukryte detale jak namalowane na ścianach herby czy ozdobne kafelki na podłodze. Dach w jednej części całkowicie się zapadł, wygląda to kiepsko. W jednym pomieszczeniu znajduję ocalałe fragmenty gipsowych płaskorzeźb - robią wrażenie.
















Data zwiedzania: wrzesień 2021


Zdjęcia archiwalne:



piątek, 1 kwietnia 2022

Kawcze - mauzoleum

Mauzoleum w kawczeńskim lesie wybudowano około 1880 roku. Pobliskie Kawcze, stojący tam pałac i okoliczne ziemie należały wówczas do niemieckiego rodu Brauer-Langendorff. Mauzoleum w lesie miało być miejscem wiecznego spoczynku dla członków rodu.


Obiekt zakamuflowany do granic możliwości, ukryty w środku lasu, nie prowadzi do niego żadna ścieżka. Nie ma wejścia do środka, wszelkie otwory zabite deskami. Rozbawiła mnie tabliczka z napisem "Uwaga, obiekt monitorowany". Yhy. Całość ogrodzona siatką, ale przy odrobinie sprytu udało się podejść pod sam herb.








Data zwiedzania: wrzesień 2021

Zarzysko - gorzelnia

Obiekt z około 1880 roku.


W części gorzelni znajdowały się mieszkania. Znajduję dokumenty z lat '90, możliwe że wtedy obiekt został opuszczony. Komin kusi miłą wspinaczką, ale drabina jest ucięta na wysokości przekraczającej moje możliwości. Ogromne metalowe kadzie robią wrażenie. Śmiesznie by było wejść do środka, ale otwór jednak za mały.


















Data zwiedzania: wrzesień 2021


Zdjęcia archiwalne: